Nie tak dawno wcale, historia powstała.
W kilku krótkich słowach zmieścić się nie chciała.
Przeczytaj poniżej – śmiało! To się nieco dowiesz.
I dziecku, o naszym, przedszkolu opowiesz

Dawno, dawno temu, za rzeką, za lasem w pewnym mieście Bydgoszcz powstała nowa  dzielnica o nazwie Fordon. Mieszkało tam bardzo dużo dzieci, które nie miały gdzie wspólnie spędzać czasu i okropnie się nudziły. Dlatego postanowiono wybudować dla nich przedszkole, w którym będą mogły się uczyć i bawić. I tak też się stało. W 1992 roku na osiedlu Szybowników powstała nasza placówka, która początkowo miała także swoje odziały w domach katechetycznych. Zajęcia zaczęły się w grudniu, gdy już wszystko było gotowe. Cieszyli się rodzice i dzieci z fordońskich osiedli, że mają swoje nowe przedszkole. Dzieci tak lubią przychodzić do Nas, że chętnych do naszego przedszkola nigdy nie brakuje! Przedszkole nasze jest bardzo popularne w Fordonie , rozwija się w zawrotnym tempie i cieszy się świetną opinią nie tylko w środowisku lokalnym, ale i w całej Bydgoszczy.
Jak wiecie, nasze przedszkole nazywa się „U Krecika Szybownika” i na pewno ciekawi Was, skąd taka nietypowa nazwa. Otóż 27-go lutego 2002 roku na sesji Bydgoskiej Rady Miasta radni zatwierdzili nazwę naszego przedszkola.  Pomysł został zrealizowany w 2001r., kiedy przedszkole obchodziło 10-lecie istnienia i kiedy rozstrzygnięto konkurs na nazwę naszego przedszkola.. Placówka nasza była pierwszym w Bydgoszczy przedszkolem publicznym, które ma swojego patrona. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, o powstaniu naszej nazwy, zapraszamy do dalszego czytania.

Każde przedszkole ma imię swoje.
Przeczytaj poniżej i dowiedz się.
Skąd nazwa się wzięła, i jak się przyjęła.
Odkryj prędko zagadkę tę!

NAZWA PRZEDSZKOLA – GENEZA

Czy wszyscy znają małego krecika, z czeskiej bajki Zdenki Milera? Tak, to właśnie ten niefrasobliwy zwierzak jest patronem naszego przedszkola. Zastanawiacie się na pewno, dlaczego on jest tym „wybrańcem”.
Krecik to przede wszystkim zabawne i sympatyczne zwierzątko, które cały czas, w zdumieniu, odkrywa prawa rządzące światem, przyrodą, społeczeństwem, bez przerwy poszukując odpowiedzi na pytania, co jest motorem danych zjawisk, jak powstają rzeczy materialne, uświadamia sobie swoją niewiedzę i skrupulatnie uczy się nowego, poznając to, co nam dorosłym wydaje się być oczywistym. Jego nieustanny entuzjazm w poznawaniu świata jest doskonałym bodźcem do stymulacji twórczej aktywności dziecka, prowokując do zadawania (wzorem bohatera) pytań, własnych przemyśleń. Krecik jest postacią, w której każde dziecko chętnie widziałoby przyjaciela. Jego kodeks moralny, mimo wielu pokus, nie ulega zachwianiu. Życzliwość wobec otaczającego świata, serdeczność wobec znajomych i nieznajomych, jego otwartość na problemy, chęć zarówno udzielania pomocy, jak i jej szukania stanowią doskonały wzorzec dla naszych podopiecznych. Krecik nie jest papierową postacią, znajome są mu uczucia złości, zazdrości, niechęci wobec nieprzyjaznych mu osób. Jednak w każdej sytuacji potrafi w końcu zapanować nad emocjami, ucząc jak rozwiązywać problemy, z którymi spotykamy się codziennie.
W styczniu 2001 roku Oliwia z grupy 6latków wygrała w naszym konkursie na najciekawszą nazwę dla przedszkola. Dziewczynka wybrała właśnie Krecika na patrona i dodała „wybrańcowi” do imienia „nazwisko”, które określa położenie naszej placówki.
U KRECIKA SZYBOWNIKA – tak brzmi pełna nazwa!
KRECIK – bo jest ulubieńcem dzieci, szczery, prosty i urokliwy.
SZYBOWNIK – bo osiedle na którym mieści się przedszkole ma nazwę „Szybowników” Nazwa „Szybowników” z kolei, pochodzi od przedwojennej szkoły szybowcowej będącej niegdyś w tych rejonach. Szkoła Szybowcowa w Fordonie powstała w lutym 1933 roku. Jej głównym inicjatorem i założycielem było Kolejowe Koło Szybowcowe, które mieściło się przy Warsztatach Kolejowych w Bydgoszczy. Prezesem i organizatorem koła był major Stabrowski. To kolejarze byli pierwszymi kandydatami na pilotów . Z czasem szkoła fordońska stała się samowystarczalna, zaczęto szkolić pilotów i budować sprzęt. I tak Wiktor Kiciński z Bydgoszczy jako pierwszy, na potrzeby szkoły wykonał szybowiec typu ,,Wrona- Bis”. W 1945 roku powstaje Aeroklub Bydgoski, który jest kontynuatorem tradycji przedwojennej Szkoły Szybowcowej.
Szkoła Szybowcowa przetrwała do roku 1963. Od roku 1945 wyszkolono tu 2 625 pilotów szybowcowych na łączną ich liczbę 3021. Tak pokrótce przedstawiona została geneza nazwy naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że zaciekawiła Was powyższa historia.
W lutym 2002 roku Rada Miasta Bydgoszczy przypieczętowała na zawsze naszego Krecika Szybownika. Oryginalna nazwa jest powodem do dumy. Wymyślona przez dzieci trafnie odzwierciedla ich naturę. Prostota i szczerość to priorytety w pracy wychowawczej. Warto czasem poszukać i pielęgnować w sobie te przysłowiowe „krecie wartości”.